Motfil
Bileşenler: Su, Sukroz, Nane yaprağı ekstraktı (Mentha x piperita L), Tatlı rezene meyve ekstraktı (Foeniculum vulgare Mill. var. dulce), Karahindiba kökü ekstraktı (Taraxacum officinale Weber), Maydanoz kökü ekstraktı (Petroselinum sativum), Asitlik düzenleyici: Askorbik asit, Kıvam arttırıcı: Ksantan gam, Aroma verici: Doğal portakal aroma vericisi, Asitlik düzenleyici: Sitrik asit, Koruyucu: Potasyum sorbat, Zencefil rizom ekstraktı (Zingiber officinale), Nikotinamid (Vitamin B3), Siyanokobalamin (Vitamin B12), Piridoksin hidroklorür (Vitamin B6), Riboflavin (Vitamin B2), Tiamin hidroklorür (Vitamin B1), D-biotin (Biotin)

Kullanma Talimatı: Tavsiye edilen günlük alım dozu: 4-10 yaş grubu çocuklar için: Günde iki defa 1 porsiyon (5 mL). 11 yaş ve üzeri bireyler için: Günde bir defa 3 porsiyon (15 mL). Kullanmadan önce şişeyi çalkalayınız. Tavsiye edilen günlük alım dozunu aşmayın.

Motfil kullanım tablosu

Uyarılar / Önlemler: İlaç değildir. Hastalıkların önlenmesi ve tedavi edilmesi amacıyla kullanılamaz. Takviye edici gıdalar normal beslenmenin yerine geçemez. Hamilelik ve emzirme dönemi ile hastalık ve ya ilaç kullanılması durumlarında doktorunuza danışın.

Saklama Koşulları: Güneş görmeyen yerde muhafaza edin. Açıldıktan sonra buzdolabında saklayın ve iki ay içinde tüketin. Çocukların ulaşamayacağı yerde saklayın.

Menşe Ülke: Polonya (İthal hammaddelerle Polonya’da üretilmiştir) 
Üretici Firma: Laboratoria Natury Sp. Zo.o., Zawieprzycka 8D, 20-228 Lublin, Polonya. 
İthalatçı Firma: Birpharma Sağlık Hizmetleri Ltd. Şti. Teşvikiye Mahallesi Sezai Selek Sokak No: 17/4 Şişli-İstanbul – Türkiye. 
Takviye Edici Gıda Onay No: 000202-14.08.2015
Net : 150 ml.

Motfil, “takviye edici gıda”dır. İlaç değildir. Sürdürülen normal beslenmeyi desteklemek üzere vitaminler ve mide-bağırsak sisteminin normal fonksiyonlarını desteklemek üzere seçilmiş bitki ekstraktları içerir.
Motfil hangi fonksiyonları destekler? Mide bağırsak sisteminin normal fonksiyonları başlıca hazım, sindirim, emilim ve dışkılama olarak özetlenebilir. Motfil bileşenleri arasındaki bitki ekstraktları mide-bağırsak sisteminin normal acıkma (hazmetmek) ve dışkılama fonksiyonlarını desteklemek üzere seçilmiştir, sindirim ve emilim fonksiyonu üzerinde bilinen etkileri yoktur.
Sürdürülen beslenmeyi vitaminlerle aynı zamanda mide–bağırsak sistemini de acıkmak ve dışkılamak gibi normal fonksiyonları açısından desteklemek amacıyla kullanılmalıdır. Sağlıklı bireylerde mide-bağırsak sisteminin normal fonksiyonları değişkenlik gösterir. Örneğin kimi sağlıklı bireyler daha sık ve çabuk acıkırken kimi sağlıklı bireyler daha geç acıkır. Benzer şekilde sağlıklı bireylerin normal dışkılama sıklığı da değişkenlik gösterir. Kimi sağlıklı bireyler daha sık dışkılarken kimi sağlıklı bireyler daha seyrek dışkılar. Bu durumlarda Motfil, sağlıklı bireylerin normal acıkma ve dışkılama fonksiyonlarını içerdiği bitki ekstraktlarının etkisi ile olumlu olarak destekler.
Motfil bileşiminde beş bitkinin ekstraktı vardır:

1. Nane yaprağı ekstraktı: Kullanılmasının amacı, botaniğin mide-bağırsak sisteminin normal fonksiyonları üzerindeki destekleyici etkileridir. Bu etkiler, botaniğin normal mide boşalması (acıkma) ritmini desteklemesi ve mide-bağırsağın düz kası üzerindeki gevşetici etkileridir.
2. Tatlı rezene meyve ekstraktı: Kullanılmasının amacı, botaniğin mide-bağırsak sisteminin normal fonksiyonları üzerindeki destekleyici etkileridir. Botanik şişkinlik, gaz gibi hafif normal olarak görülen hafif spazmlar üzerindeki destekleyici etkileridir.
3. Karahindiba kökü ekstraktı: Kullanılmasının amacı, botaniğin mide-bağırsak sisteminin normal fonksiyonları üzerindeki destekleyici etkileridir. Bu destekleyici etkiler, botaniğin normal mide boşalması (acıkma) ve dışkılama ritmini destekleyici etkileri ile kalın bağırsak florası üzerindeki bifidojenik etkisidir. Bifidojenik etki, prebiyotiklerin en önemli özelliğidir ve normal kolon sağlığı için önemlidir.
4. Maydanoz kökü ekstraktı: Kullanılmasının amacı, botaniğin mide-bağırsak sisteminin normal fonksiyonları üzerindeki destekleyici etkileridir. Bu etkiler, botaniğin mide-bağırsak düz kası üzerindeki gevşetici etkisi ile normal olarak görülen hafif spazmlar üzerindeki destekleyici etkileridir.
5. Zencefil rizom ekstraktı: Kullanılmasının amacı, botaniğin mide-bağırsak sisteminin normal fonksiyonları üzerindeki destekleyici etkileridir. Başlıca etki botanik mide boşalması (acıkma) ritmini desteklemesidir.
Motfil bileşiminde 100 mL içerisinde 20 g sukroz vardır. 4-10 yaş grubu için önerilen günlük doz olan 10 mL içerisinde 2 g; 11 yaş ve üzeri bireyler için önerilen günlük doz olan 15 mL içerisinde ise 3 g sukroz bulunur. Şeker hastaları bu değerleri dikkate alarak kullanabilirler.
Motfil laktoz içermez. Bu nedenle laktoz entoleransı olanlar tarafından kullanılabilir.
Motfil gluten içermez. Çölyak hastaları tarafından kullanılabilir.
Motfil protein içermez. Fenilalanin içermez. Fenilketonüri hastaları tarafından kullanılabilir.
Evet, Motfil bileşiminde koruyucu vardır.
Evet, Motfil bileşiminde doğal portakal aroma vericisi vardır. Doğal bir aromadır. Kaynağı portakaldır. Sentetik bir aroma verici değildir.
Motfil bileşiminde mevzuatta belirlenen ve etikette beyan edilmesi gereken alerjenler yoktur. Alerji kişiye özgü bir tepkidir. Bileşiminde bulunan bitkilere alerjisi olduğu bilinenler tarafından eğer alerji varsa kullanılmamalıdır.
Hiçbir aroma içermez. Bu nedenle her türlü yiyecek veya içecek içine katılabilir. İçine katıldığı besinin veya içeceğin rengini, kokusunu, tadını ve berraklığını değiştirmez.
Motfil, sadece eczanelerde satılır. Online olarak da internet sitemizden temin edilebilir.
Motfil - Botanikleri & Bitkileri

Zencefil rizom ekstraktı - (Zingiber officinale)
Motfil markalı ve "Vitaminler ve Bitki Ekstraktları içeren Sıvı Takviye Edici Gıda" isimli, takviye edici gıda içeriğinde, “Zencefil rizom ekstraktı - (Zingiber officinale)” kullanılmıştır. Kullanılmasının amacı, botaniğin midede sindirim - midenin boşalması (acıkma) gibi normal sindirim sistemi fonksiyonları üzerindeki destekleyici etkileridir.

Tatlı rezene meyve ekstraktı - (Foeniculumm vulgare Mill. var. dulce)
Motfil markalı ve "Vitaminler ve Bitki Ekstraktları içeren Sıvı Takviye Edici Gıda" isimli, takviye edici gıda içeriğinde, “Tatlı rezene meyve ekstraktı (Foeniculum vulgare Mill. var. dulce)” kullanılmıştır. Kullanılmasının amacı, botaniğin midede sindirim - midenin boşalması ve dışkılama gibi normal sindirim sistemi fonksiyonları üzerindeki destekleyici etkileridir.

Nane yaprağı ekstraktı (Mentha x piperila L.)
Motfil markalı ve "Vitaminler ve Bitki Ekstraktları içeren Sıvı Takviye Edici Gıda" isimli, takviye edici gıda içeriğinde, “Nane yaprağı ekstraktı (Mentlıa x piperita L.)” kullanılmıştır. Kullanılmasının amacı, botaniğin normal sindirim sistemi fonksiyonları üzerindeki destekleyici, mide boşalması ve şişkinlik üzerindeki rahatlatıcı etkisidir.

Karahindiba kökü ekstraktı (Taraxacum officinale Weber)
Motfil markalı ve "Vitaminler ve Bitki Ekstraktları içeren Sıvı Takviye Edici Gıda" isimli, takviye edici gıda içeriğinde, “Karahindiba kökü ekstraktı (Taraxacum offlcinale Weber)” kullanılmıştır. Kullanılmasının amacı, botaniğin hazmı kolaylaştırıcı-hızlandırıcı ve tümüyle normal mide-bağırsak sistemi fonksiyonlarını destekleyici etkileridir. Bu destekleyici etkilerden biri de, botaniğin kalın bağırsak florası üzerindeki bifidojenik etkisidir. Bifidojenik etki, prebiyotiklerin en önemli özelliğidir ve bağırsak sağlığı için önemlidir.

Maydanoz kökü ekstraktı (Petroselinum sativum)
Motfil markalı ve "Vitaminler ve Bitki Ekstraktları içeren Sıvı Takviye Edici Gıda" isimli, takviye edici gıda içeriğinde, “Maydanoz kökü ekstraktı (Petroselinum sativum)” kullanılmıştır. Kullanılmasının amacı, botaniğin midede sindirim ve midenin boşalması (acıkma) ve gaz gibi normal sindirim sistemi fonksiyonları üzerindeki destekleyici, rahatlatıcı etkileridir.

Vitamin B1 (tiamin):
Karbonhidrat metabolizması ve vücutta enerji üretimi, sağlıklı sinir sistemi için elzemdir. Eksikliğinde iştahsızlık ve zihinsel performansta gerilik ortaya çıkar.

Vitamin B2 (riboflavin):
Vücutta enerji üretimi, sağlıklı büyüme, mukoza bütünlüğü ve sağlığın idamesi için elzemdir. Eksikliğinde dil, dudak ve ağızda yaralar, göz kuruluğu, kansızlık ve moral değişiklikleri görülür.

Vitamin B3 (niasin):
Yağ, karbonhidrat metabolizması ve protein sentezi için gereklidir. Deriyi ve saçı, sindirim ve sinir sistemi sağlığını güçlendirir. Eksikliğinde iştahsızlık, dermatit, demans ve yorgunluk olur.

Vitamin B6 (piridoksin):
Sinir sistemi sağlığı, enerji üretimi, sinir-ileti maddeleri ve protein sentezinde kullanılır. Normal büyüme için elzemdir. Eksikliğinde cücelik, yorgunluk, halsizlik, iştahsızlık, saç dökülmesi, kansızlık, büyüme geriliği ve depresyon görülür.

Vitamin B12:
Yeni doku yapımı, hücre yenilenmesi ve büyüme için gerekli olan DNA sentezinde kullanılır. Kan hücrelerinin oluşumu ve sinir sistemi sağlığı için gereklidir. Eksikliğinde iştahsızlık, yetersiz büyüme, depresyon ve kansızlık olur.

Biotin:
B grubu vitaminlerdendir. Diğer B grubu vitaminler gibi, besinlerdeki karbonhidratın enerji üretiminde kullanılacak olan glikoza dönüşümünde rol alır. Yağ ve amino asit metabolizması için de gereklidir. Sağlıklı deri, saç, gözler ve tırnaklar üzerinde destekleyici etkileri vardır. Eksikliğinde saç dökülmesi, deride kuruluk, dudak kenarlarında çatlaklar ve tırnaklarda kat kat soyulma, iştahsızlık, göz kuruluğu, yorgunluk, uykusuzluk ve depresyon görülür.